Dane pod ochroną - jak dbać o bezpieczeństwo i zachowanie informacji cyfrowych?

Dane pod ochroną - jak dbać o bezpieczeństwo i zachowanie informacji cyfrowych?

Kto nigdy nie utracił danych elektronicznych, ręka do góry. Nie widzę…, naprawdę nie widzę. To zdarzyło się każdemu – wiemy to z praktyki. I o ile w przypadku utraty zdjęć ze spotkania firmowego pozostaje tylko żal, tak sytuacja trwałego zniknięcia ważnej prezentacji jest o wiele poważniejsza. Natomiast przepadek kluczowych danych dla firmy to już istne trzęsienie ziemi, zagrażające działaniu przedsiębiorstwa oraz podważające jego wiarygodność w oczach klientów.

 

Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób dochodzi do utraty danych. Takie zdarzenie może mieć różne scenariusze. Zwykle są to:

- przypadkowe usunięcie danych,

- zainfekowanie komputera wirusem,

- awaria sprzętu komputerowego,

- przypadkowe sformatowanie dysku twardego,

- błędy programów komputerowych,

- problemy z energią elektryczną,

- atak hakerski,

- klęska żywiołowa,

- kradzież nośnika danych.

Większości tych sytuacji można poświęcić odrębne opracowanie, ale to, na co przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę, to podstawowa świadomość, kiedy i jak dochodzi do utraty danych. Jednocześnie zauważmy, że opisane zdarzenia najczęściej dotyczą indywidualnych użytkowników komputerów. Ta uwaga jest o tyle istotna, iż w wymiarze całościowego działania firmy zdarzają się bardziej specyficzne zaniedbania odnośnie przechowywania danych, które mogą doprowadzić do całkowitego paraliżu jej funkcjonowania.

Pięć podstawowych błędów o krytycznym znaczeniu dla trwałości i poufności danych to:

  1. brak cykliczności kopii danych,
  2. niewłaściwie zabezpieczone kopie,
  3. brak poprawności odtwarzania kopii,
  4. brak kopii na zewnątrz firmy (dodatkowe kopie),
  5. niezaszyfrowane kopie na urządzeniach wynoszonych z firmy.

I także te okoliczności kwalifikują się do szerszego opisania. W tym wpisie ograniczmy się jednak tylko do spostrzeżenia, że obecnie utrata danych jest o wiele kosztowniejsza niż np. trwałe uszkodzenie sprzętu, który służy do ich przechowywania. Dlatego generalny wniosek brzmi – chrońcie swoje dane indywidualne oraz firmowe poprzez ich prawidłowe kopiowanie.

Na płaszczyźnie ochrony trwałości swoich indywidualnych danych doradzamy korzystanie z zewnętrznych dysków twardych. Są one pojemne, trwałe i odpowiednio zabezpieczone hasłem oraz antywirusowo mogą z powodzeniem tworzyć zapasową bazę istotnych dla Was danych.

W przypadku tworzenia rozbudowanych kopii danych całego systemu informatycznego firmy na pewno będzie przydatna pomoc specjalistów. W tym przypadku również jesteśmy gotowi doradzić Wam kompleksowo, dobrać odpowiednie rozwiązanie, wdrożyć je i zadbać o to, abyście nigdy nie musieli odczuwać skutków utraty danych czy awarii infrastruktury informatycznej.

  601 075 076

Telefon

Administracja biuro@ckz.pl
tel. 697 777 687

Dział Handlowy: ewa.piekart@ckz.pl  tel. 501 387 314

Dział Serwisu: serwis@ckz.pl
tel. 601 075 076 

Lokalizacja

Biuro, sklep i serwis komputerowy
Warszawa, ul. J. Kochanowskiego 23
Dojazd i lokalizacja

Godziny otwarcia:
Pn-Pt. 9:00-18:00